شنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٧


اخبار > تقدیر رئیس مجموعه برج آزادی از گروه "ژی" در نخستین شب از جشنواره موسیقی فجر


 

 
 

تقدیر رئیس مجموعه برج آزادی از گروه "ژی" در نخستین شب از جشنواره موسیقی فجر

 

 
  گروه "ژی" از کردستان چهارشنبه 20 دی در سئانس دوم سالن برج آزادی روی صحنه رفت.  
 

 
 

به گزارش روابط عمومی برج آزادی، گروه "ژی" به سرپرستی شهباز شاهین‌پور و خوانندگی صلاح خضری، با اجرای یک‌سری بیت‌آوازهای قدیمی روی صحنه آمد و مخاطبان موسیقی کردی را به شنیدن دوازده قطعه بومی موسیقی کردستان دعوت کرد.

این کنسرت دومین اجرای شب نخست جشنواره موسیقی فجر بود که در آن گروه "ژی" که پیش از این نیز سابقه اجرا در جشنواره فجر را داشته، تلاش کرد موسیقی منطقه کُلیان مهاباد را به طوری که به اصالت آن لطمه نخورد، با استفاده از علم هارمونی و شیوه‌‌های جدید بازسازی کند.

اجرای روز 20 دی‌ماه گروه "ژی" در دو بخش برگزار شد که در بخش نخست آن، آثار "گه و هه ری"، لای داوه"، "بیت درکان"، "له میژه"، "هه ی یار"، "حه یران" و "هاته خوار" را اجرا کرد و سپس بعد از چند دقیقه استراحت دوباره به روی صحنه آمد و این‌بار به اجرای قطعات "کاکی جوتیار"، "حه ساری ماله که ی"، "مقام شه وو نیوه شه وه"، "خال خاس" و "مه رو مه رو" پرداخت.

شهباز شاهین‌پور (سرپرست، آهنگساز، خواننده و نوازنده سنتور)، هاشم رشادت (کمانچه)، محسن کرامت (تار)، پرستو داوودی (تارباس)، جعفر رحمتی (عود)، ساسان صمدی (کمانچه آلتو)، هاوری شاهین‌پور (تنبک)، امید ابراهیمان (دف، دایره و دهل) و صلاح خضری (خواننده)، اعضای گروه "ژی" را در اجرای این کنسرت تشکیل می‌دادند.

گروه "ژی" در این کنسرت از سازهای دف و تنبک محلی نیز استفاده کرد که به طور طبیعی تفاوت‌هایی با سازهای رایج داشت. ساز تنبک به کار گرفته شده از جنس حلبی بود که از صدادهی جالب توجهی برخوردار بود و توانست مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد.

در پایان این کنسرت نعمت اله پایان، رئیس مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی با اهدای لوحی، از گروهی ژی تقدیر کرد.

در ادامه اجراهای سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در برج آزادی، روز پنجشنبه 21 دی‌ماه گروه موسیقی "دیلمون" به سرپرستی محمود فرضی‌نژاد به اجرای موسیقی گیلان خواهد پرداخت.

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر از 20 تا 30 دی‌ماه در 6 سالن شهر تهران برگزار می‌شود.

 

 

روابط عمومی مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی

 
  پنج شنبه ٢١ دی ١٣٩٦    ساعت ١٢:١١  

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج

برج آزادی در یک نگاه